Zadzwoń512-279-490

U mężczyzn rasy białej ten typ łysienia występuje zdecydowanie najczęściej. W o wiele mniejszym stopniu wypadanie włosów występuje u czarnych mężczyzn, a jeszcze rzadziej u Azjatów.

Proces łysienia często zaczyna się niemal niezauważalnie – lekkie cofnięcie linii włosów. Następnie przerzedzenia zaczyna pojawiać się na czubku głowy. Zaczynają być zauważalne prześwity w ww. okolicach. Sam włos z kolei zmienia swoją strukturę z grubej łodygi na bardziej ścieńczoną – jest to związane z procesem miniaturyzacji mieszka włosowego. Kolejnymi etapami są zwykle jeszcze większe cofnięcie linii frontalnej, pogłębiające się przerzedzenie na koronie i w efekcie pozostałe włosy tworzą „podkowę”, czyli włosy pozostałe na potylicy, od ucha do ucha. Proces ten nie przebiega tak samo u wszystkich Panów. U jednych będzie on trwał 10 lat, u innych 40.

Pierwsze oznaki łysienia androgenowego mogą być zauważalne już u nastolatków, ponieważ w okresie dojrzewania dochodzi do wydzielania androgenów. Androgenem który hormonem wiodącym jest testosteron.

 

Decyduje genetyka

Utrata włosów w postaci łysienia androgenowego występuje wyłącznie wtedy kiedy istnieją uwarunkowania genetyczne. Kiedy mieszki włosowe są wrażliwe na działanie androgenów, dochodzi do ich miniaturyzacji i w efekcie do całkowitego wypadnięcia.

Uwarunkowania genetyczne do łysienia androgenowego mogą być dziedziczone zarówno ze strony ojca jak i matki.

Za proces łysienia odpowiada hormon – dihydrotestosteron , pochodna męskiego hormonu testosteronu. Testosteron przekształca się w DHT pod wpływem enzymu 5-alfa reduktaza, który znajduje się w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych. Następnie w podatnych (genetycznie) mieszkach włosowych, dihydrotestosteron wiąże się z receptorem androgenowym i wytworzony kompleks hormonowo-receptorowy aktywuje proces miniaturyzacji mieszka włosowego, skróceniu podlega faza anagenowej i w ostateczności włos wypada. Łysienie androgenowe jest progresywne – włosy stają się coraz cieńsze, rzadsze, aż w końcu całkiem wypadają.

Warto zaznaczyć, że ilość testosteronu w krwiobiegu nie musi być podwyższony aby spowodować utratę włosów. Wszystko bowiem jest zakodowane w mieszkach włosowych wrażliwych na DHT.

Zadbaj o swoje włosy już dziś! 512-279-490
Skontaktuj się z nami