Zadzwoń512-279-490

Trychologia

Jest gałęzią nauki obejmującą wszystkie aspekty związane z włosami.
Samo słowo “trychologia” pochodzi z języka greckiego od słowa “trikhos” oznaczającego “włos”.

W ujęciu klinicznym, trychologia to diagnoza i leczenie zaburzeń chorób skóry głowy i włosów. Trychologia nie jest ani medycyną alternatywną, ani terapią uzupełniającą, ponieważ stosowane podejście diagnostyczne i leczenie niczym nie różnią się od tych stosowanych w medycynie akademickiej. Inną definicją trychologii będzie również specjalność w ramach specjalizacji – dermatologii.

Kim jest trycholog?

Trycholog jest „specjalistą od włosów”, co oznacza, że jest ekspertem we wszystkich typach wypadania włosów, zaburzeń rozwoju łodygi włosa oraz problemów ze skórą głowy.

Niestety, na ten moment trychologiem może nazwać się dosłownie każdy. Jest to w dalszym ciągu nie uregulowana prawnie kwestia zarówno w Polsce jak i zagranicą. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie i doświadczenie trychologa, do którego chcemy się udać.

Kim jest w takim razie wykwalifikowany konsultant – trycholog?

Z pewnością nie jest to osoba, która odbyła kilkudniowe/weekendowe szkolenie.

Jeśli mamy problem z włosami lub skórą głowy, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do dermatologa, który specjalizuje się w wypadaniu włosów lub właśnie do wykwalifikowanego trychologa, którego postępowanie będzie zgodne z etyką zawodu. Wykwalifikowany trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzem pierwszego kontaktu oraz innymi specjalistami.

Z racji, iż nie byłam w stanie odnaleźć odpowiedniej szkoły w Polsce, zdecydowałam się na klilkuletnie szkolenie w Institute of Trichologists w Londynie. Szkolenie to obejmuje szereg zagadnień, m.in.: choroby i zaburzenia skóry głowy i włosów, metody ich leczenia, anatomię, odżywianie, badanie włosa pod mikroskopem, chemię, etykę zawodu, skład preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych do włosów i skóry głowy.
Sam Institute of Trichologists posiada bogatą historię, został bowiem założony w 1902 r.
Jednym z absolwentów był Philip Kingsley, który opiekował się włosami takich gwiazd jak Audrey Hepburn.

Kiedy zdecydować się na wizytę u trychologa?

Najczęściej spotykane są przypadki, kiedy osoba mająca problem z włosami wyczerpała możliwości otrzymania pomocy. W następnej kolejności szuka porady u innych specjalistów i trafia właśnie do trychologa. Nic nie stoi  jednak na przeszkodzie aby do trychologa udać się w pierwszej kolejności i dzięki temu zaoszczędzić cenny czas na wędrówkach po innych specjalistach.

Prawdą jest również fakt, że osoba cierpiąca z powodu wypadania włosów, wymaga konsultacji trwających około 40 min. Taka ilość czasu niestety przekracza możliwości lekarza pierwszego kontaktu w oparciu o kontrakt NFZ, a często nawet wizyty prywatnej.

Dodatkowo osoba dotknięta problemem łysienia, a nie mająca (jeszcze) widocznej skóry głowy czyli tzw. “prześwitów”, jest delikatnie rzecz ujmując, bagatelizowana.
Nie jest to oczywiście regułą, jednak zdarza się nad wyraz często. W gruncie rzeczy, samo łysienie nie zagraża życiu oraz zdrowiu.

Kompetentny trycholog zrozumie Twoją sytuację

Skala problemu jest duża, a skutki psychologiczne łysienia nie są traktowane na tyle poważnie, aby pacjenta poprowadzić przez tę trudną drogę, wyjaśnić pewne kwestie i zaproponować odpowiednią pomoc.
Szczególnie kobiety są w tej sytuacji bardziej podatne na psychiczne skutki łysienia, takie jak odizolowanie, brak pewności siebie, depresja czy nerwica.

Dzięki konsultacji ze specjalistą – trychologiem, poznasz realne szanse na wyleczenie lub zahamowanie Twojego schorzenia, a także dostaniesz wskazówki jak radzić sobie z zaistniałą sytuacją na co dzień.

Praca trychologa w części przypadków nie będzie jednak efektywna bez współpracy z innymi specjalistami tj. lekarz pierwszego kontaktu, dermatolog, endokrynolog lub kliniką przeszczepu włosów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami.

Zadbaj o swoje włosy już dziś! 512-279-490
Skontaktuj się z nami